Navigation

North Shore Gymnastics.... Education in Motion!

 

Thursday
Apr212016

North Shore Flairs Score Big At Regional Championships...

The North Shore Flairs Levels 9 & 10 traveled to the 2016 Junior Olympic Regional Championships on April 7-10 in Kissimmee, Florida.  Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, North Carolina, South Carolina and Tennessee are the eight states that make up Region 8.  The gymnasts compete in an attempt to finish in the top 7 of their age divisions in order to earn the honor of representing Region 8 in the National Championships.

Sierra Ballard was Louisiana's top scoring Level 9 with a 37.55 which earned her silver in the all-around and the trip to Nationals.  Ballard also won the championship beam title with a 9.55, was 4th on floor-9.375, 5th on bars-9.275 and 7th on vault with a 9.35.  Also earning a Regional Team spot was Abby Vollenweider with a 7th place finish in the all-around and 5th on bars.  These athletes will travel to Virginia Beach on April 29.

Level 9 Nikki Kieff hit beam for a 9.15-4th place finish, Floor for a 9.45-4th place and Vault for a 9.225-6th place.  Lacy Marchand placed 6th on bars with a 9.125.  Carolanne VanZandt took 9th on beam with a 9.025.

Level 10, Olivia Gunter placed 7th all-around in her division with a 36.675.  Gunter also placed 5th on floor-9.525 and 8th on Vault with a 9.40.  Level 10 Nationals will be held at the Fort Worth Convention Center on May 6-8. 

Monday
Mar072016

North Shore Takes Six First Place Team Titles At Purple and Gold Invitational!

The North Shore Teams traveled to Baton Rouge on the weekend of March 5th to challenge teams from across the country.  

The Flairs Level 8 & 9 teams competed in the Pete Maravich Center capturing Gold in Level 9 and Silver in Level 8.

All Stars took first place team in five of the six levels entered (Level 1, Level 2, Xcel Bronze, Xcel Silver, Xcel Platinum) and second in Xcel Gold.  Top scoring gymnasts from each level (all age divisions combined) were Level 1, Demi Schulz-38.925; Level 2, Isabelle Brown-38.075; Xcel Bronze, Claire Rush-38.475; Xcel Silver, Lauren Schilling-38.55; Xcel Gold, Emily Barre-38.0; Xcel Platinum, Annabelle Young-37.675.  Other first place all-around finishers in their respective age divisions were as follows:

Level 1:  Kelsey Roberts-JRB-38.225

Level 2:  Britney Williamson-SRB-37.85; Ella Marquez-JRC-37.35; Madeline Ballette-SRA-37.25

Xcel Bronze:  Abbey Nastasi-SRA-38.175; Morgan Kane-SRC-38.125

Xcel Silver:  Parker Acosta-JRC-38.25; Rachel Ruoss-SRA-37.875; Isabella Gill-SRB-38.25

Xcel Gold:  Jane Ellen Bilbe-JRC-37.40


 

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday
Feb222016

All Stars and Boys Team Win Team Championships At NOLA Invitational

The NOLA Invitational was held at the Alario Center the weekend of 2/12/2016.  North Shore's Teams took first in every level they entered...Level 1, Level 2, Xcel Bronze, Xcel Silver, Xcel Gold, Xcel Platinum and Boys Level 4 & 5.  The top scoring compulsory of the meet was Emmy Molitor with a 39.05, top scoring optional was Lauren Schilling with a 38.80 and top scoring male compulsory was Dylan Harper with a 63.60.

Level 1, Emmy Molitor placed first on all events and in the all-around with an exceptional score on beam-9.90.  Xcel Bronze, Lauren Schilling had a near perfect 9.95 on floor for first and was also first on bars. Dylan Harper had a clean sweep winning every event in addition to the all-around.

Other first place finishers in their respective age divisions were in Level 1: Kelsey Roberts-Bars, Beam & AA; Rene Wager-Vault, Beam & AA; Demi Schultz-Bars, Beam and AA; Reesi Williams-Vault & AA; Savanna Burchfield-Floor and Ella Hammer-Vault, Bars, Beam and AA.  In Level 2: Ella Marquez-Vault; Madeline Balette-Beam, Floor & AA; Britney Williamson-Vault and Bars; Allie Cheramie-Vault, Beam, Floor & AA. In Xcel Bronze:  Abbey Nastasi-Bars & AA; Morgan Kane-Vault & Beam.  In Xcel Silver: Katie Sanchez-Vault, Bars, Beam, Floor & AA; Michaela Tucker-Bars, Beam & AA; Abby Esneault-Vault, Bars & Floor; Claire Rush-Bars, Beam, Floor & AA; Breanna Lacour-Vault, Bars & AA; Ave Frilot-Floor; Grace Willis-Vault, Beam & AA; Arden Perry-Bars; Isabelle Gill-Bars; Rylee James-Floor.  In Xcel Gold: Kristen Wegener-Vault & AA; Jane Bilbe-Beam & Floor; Katie Nettles-Vault & AA; Megan Gremillion-Bars & Floor; Emily Barre-Vault, Beam, Floor & AA.  In Xcel Platinum: Grace Young-Vault, Bars & AA;  Annabelle Young-Beam; Ann King-Floor.  In Level 4 Men:  Atticus Karlin-Floor, Rings, Vault, P Bars & AA; Cole Poore-Rings & Vault; Dominic Ragusa-Vault; Doug Deroche-Pommel; Blaise Barre-Pommel & Rings.  In Level 5 Men:  Dean Hopper-Vault, P Bars & AA; Thomas Cazenavette-H Bar; Adam Philippe-Floor & Vault.

 

Saturday
Feb132016

Another Big Win In Orlando!!

The North Shore Flairs Level 8 & 9 teams had another successful meet finishing second in Level 8 and first in Level 9 at the Presidential Classic in Orlando.

 



Top finishers for Level 9 were Julia Knower-37.625-1st AA, 1st on vault-9.725, bars-9.225, floor-9.40; Sierra Ballard-37.00-2nd AA, 2nd on vault-9.55, bars-9.175 and beam-9.40; Erin Sellers-36.825-1st AA, 1st vault-9.60, 1st beam-9.225; Abbie Vollenweider-3rd on bars; Nikki Kieff-1st vault-9.6 and 1st floor-9.475; Carolanne Van Zandt-3rd vault.  Top Level 8 finishers were Alana Batiste-36.975-2nd AA, 1st bars-9.65, 1st beam 9.55, 1st floor 9.55; Chandler Dalton-3rd AA, 2nd on beam-9.4, 3rd on floor-9.40; Christen Chehardy-2nd on beam-9.55, 2nd floor-9.525; Emma Lavelle-5th on vault; Maddie Quinlan-1st on vault-9.3 and 3rd AA-37.125

Thursday
Feb112016

Flairs Win Team Championship Titles At Riverboat Classic!

The Level 3, 4 & 5 Flairs teams took first place team at Riverboat Classic this past weekend in Slidell.  

Level 3, Kate Landers earned the top score of the meet with a 38.25 first place all-around finish.